Reklamy
Nawigacja
Odzyskaj podatek
Strona Główna
Wasze ogłoszenia
Artykuły
Forum
Szukaj

Dodaj ogłoszenie
Dodaj link
Dodaj artykuł


Pracownicy poszukiwani
Poszukują pracy


Telefon komórkowy
Informacje ogólne
Ambasada i konsulaty
Działalność gospodarcza
Zezwolenie na pracę
Regulacje pracownicze
Agencje pracy
Praca sezonowa

Praca w Grecji
Praca w Norwegii
Praca w Szwajcarii
Praca w Finlandii
Praca w Anglii
Praca we Włoszech
Praca w Szwecji
Praca w Niemczech
Praca w Islandii
Praca w Holandii
Praca w Hiszpanii
Praca we Francji
Praca w Danii
Praca w Belgii
Praca w Irlandii
Austria ogłoszenia
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Test
Witajcie
Napiszcie gdzie prac...
poszukuję pracy
Najciekawsze Tematy
Witajcie [14]
poszukuję pracy [9]
Test [1]
Napiszcie gdzie p... [1]
Ostatnie Artykuły
Brak zawartości dla tego panelu
Dodaj ogłoszenie

Reklama.
Reklamy...
Austria - regulacje pracownicze
Ustawa o pracownikach zarobkowych (Angestelltengesetz), Kodeks pracy (Arbeitsverfassungsgesetz), Ustawa o urlopach, Ustawa o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz), Ustawa o ochronie macierzyństwa (Mutterschutzgesetz) oraz Kodeks gospodarczy (Gewerbeordnung) jak również Kodeks Cywilny (Allgemeines Bürgerliches Gesetzbuch) stanowią podstawowe, a równocześnie najważniejsze akty prawne regulujące stosunki miedzy pracownikiem a pracodawcą. Aktami prawnymi o kluczowym znaczeniu są także zbiorowe układy pracy (Kollektivverträge), które są zawierane między organizacjami upoważnionymi do ich zawierania oraz umowy zakładowe (Betriebsvereinbarung) zawierane między zarządem a radą pracowniczą przedsiębiorstwa (Betriebsrat).

Typy umów

Ogólnie rzecz biorąc prawo austriackie wyróżnia umowy o pracę (Arbeitsvertrag) oraz umowy zlecenia (Werkvertrag). Umowa o pracę może zostać zawarta na czas nieokreślony lub na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub w celu zastąpienia nieobecnego pracownika. Jeżeli umowa na czas określony jest odnawiana na kolejny okres, może przekształcić się automatycznie w określonych okolicznościach w umowę na czas nieokreślony. W początkowym okresie każdej z umów można określić czas próbny (Probezeit), który nie może jednak przekraczać jednego miesiąca. Każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi pisemną informację na temat podstawowych praw i obowiązków związanych z zatrudnieniem (Dienstzettel).
Umowy cywilne, włączając w to umowy zlecenia (Werkvertrag) lub umowy agencyjne, są powszechnie używane w kontaktach między osobami fizycznymi i przedsiębiorcami. Umowy te nie gwarantują pracownikom praw, o których mowa między innymi w Ustawie o pracownikach zarobkowych. Typowe cechy umów zlecenia to wolność wyboru sposobu, w jaki praca zostanie wykonana i niezależność wykonawcy od zleceniodawcy.

Płaca

W Austrii nie występuje pojęcie krajowej płacy minimalnej. Jednakże, płace minimalne są często określane w zbiorowych układach pracy, które w praktyce swoim zasięgiem obejmują wszystkich zatrudnionych. Warto zauważyć, iż zgodnie z tymi układami zbiorowymi pracownicy są zwykle uprawnieni do 13. pensji (nagroda wakacyjna) oraz do 14. pensji (wynagrodzenie świąteczne). Te dodatkowe płatności są obciążone jedynie podatkiem w stałej wysokości 6%, zamiast normalną progresywną stawką od dochodów osobistych.

Rozwiązanie stosunku pracy

Umowy na czas określony wygasają z upływem terminu, na jaki zostały zawarte, co nie wymaga żadnych dodatkowych oświadczeń. Każde zatrudnienie, które trwa po upływie okresu, na który zawarto umowę na czas określony, jest automatycznie przekształcane w umowę na czas nieokreślony.
Umowa na czas nieokreślony może zostać rozwiązana poprzez zgodne oświadczenia stron (einvernehmliche Auflösung), na skutek oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (Kündigung) albo w wyniku wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym (vorzeitige Auflösung).
Wśród powodów, które teoretycznie mogą uzasadniać takie natychmiastowe rozwiązanie, wymienić można: złamanie zasady dobrej wiary, utratę zaufania, niezdolność do realizacji ustalonych świadczeń, niewykonanie umówionych świadczeń, prowadzenie działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy.
Nie trzeba wskazywać powodu wypowiedzenia umowy o pracę.
Okresy wypowiedzenia w przypadku umów zawieranych na czas określony przedstawiają się następująco:
Okres zatrudnienia
Okres wypowiedzenia
< 2 lat 6 tygodni
2-5 lat 2 miesiące
5-15 lat 3 miesiące
15-25 lat 4 miesiące
> 25 lat 5 miesięcy

Czas pracy

Zgodnie z Ustawą o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz) ustawowy czas pracy jest ograniczony do 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Zasadniczo czas pracy nie powinien przekraczać ani 8 godzin dziennie, ani 40 godzin tygodniowo. Ogólnie rzecz biorąc istnieje także możliwość, by w przypadku osób fizycznych ich czas pracy był rozliczany w ramach dziewięcio-godzinnego dnia pracy.
Taki elastyczny system rozliczania czasu pracy (Gleitzeit) musi być ujęty w wewnętrznych regulacjach albo w innej pisemnej formie w umowie o pracę.
Praca w tzw. nadgodzinach (Überstunden) musi być wynagradzana dodatkowo – albo w formie dodatkowych płatności albo (jeśli umowa tak przewiduje) w formie dodatkowego czasu wolnego. Podstawowa stawka za nadgodziny wynosi 50% stawki normalnej, ale w przypadku pracy w nadgodzinach w weekendy wzrasta do 100% stawki normalnej. Pracodawca i pracownik mogą uzgodnić między sobą, iż pewna określona liczba nadgodzin będzie pokrywana poprzez zapłatę zryczałtowanej kwoty.
Ustawa o pracy na nocnych zmianach i w szczególnie trudnych warunkach (Nachtschicht-Schwerarbeitsgesetz) wymaga dodatkowego wynagrodzenia za pracę w takich okolicznościach.
Niedziele oraz święta publiczne wskazane w odrębnych regulacjach są dniami wolnymi od pracy. Praca w niedzielę i święta publiczne jest dopuszczalna pod warunkiem, że została przewidziana w zbiorowych układach pracy.

Wakacje i urlopy
Każdy zatrudniony jest uprawniony do rocznego, nieprzerwanego płatnego urlopu wypoczynkowego. Minimalny okres urlopu wypoczynkowego wynosi rocznie pięć tygodni (30 dni) i wzrasta do sześciu tygodni (36 dni) po 25 latach pracy. W okresie urlopu wypoczynkowego pracownik jest upoważniony do otrzymywania pełnego wynagrodzenia. Okresy choroby w ciągu urlopu nie są wliczane do urlopu wypoczynkowego.

Odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone pracodawcy Pracownik, który wyrządził szkodę pracodawcy lub osobie trzeciej z winy umyślnej lub na skutek rażącego niedbalstwa jest zasadniczo odpowiedzialny za taką szkodę. Ustawa o odpowiedzialności pracowników (Dienstnehmerhaftpflichtgesetz) wyłącza lub ogranicza tą odpowiedzialność w sprawach mniejszej wagi.

Zatrudnienie pracowników z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej podczas okresu przejściowego jest regulowane przez Ustawę o zatrudnieniu pracowników zagranicznych (Ausländerbeschäftigungsgesetz). Pracownicy ci muszą spełnić takie same warunki jak pracownicy spoza Unii Europejskiej. Omawiany okres przejściowy może zostać przedłużony do 1 kwietnia 2009 r., a w szczególnym wypadku dalej do 1 kwietnia 2011 r.
Komentarze
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '10' at line 4Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Reklama
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklamy
Wyszukiwarka


Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Freakffkaput
03/02/2014 10:24
Szukam pilnie , na wczoraj , pracy jako pomocnik , sprztacz ; Wien z 15 bezick ale na terenie caego Wien . Moj nr 068181922396

Archiwum
Ankieta dla Użytkowników
Czy Austriacy lubią Polaków

TAK

NIE

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Copyright © 2007-2011 www.austria-praca.com
nieruchomości jaworzno


www.nieruchomoscimtm.pl
szkolenia bhp olsztyn
Wykłady z zakresu przepisów pożarowych
Doradztwo dla kadry kierowniczej firm
www.uslugi-bhp.info